Pokalbiai ant verslo griuvėsių

Pernai, kai turėjo džiugiai priiminėti Vilniaus – Europos kultūros sostinės (VEKS) svečius, Lietuva skaičiavo tik nuostolius.  Bankrutavus oro linijoms „flyLAL“ ir plačiai nuskambėjus gėdingai VEKS istorijai, viešbučiai liko apytuščiai. „Lietuvos tapo neįmanoma pasiekti“, − apie graudžią šalies turizmo situaciją praėjusių metų gale rašė ir užsienio žiniasklaida.

Kaip jau įprasta, blogiau tik latviams

Apie tai, kad sunkmečiu didinamų mokesčių ir turizmo strategijos nebuvimo šalis nebeištvers, plakatais bei valdžios atstovams skirtais raštais skelbė ir viešbučių savininkai. Naujausi duomenys rodo, kad verslininkai baiminosi ne veltui.

Išankstiniais duomenimis, 2009 metais Lietuvos apgyven¬di¬ni¬mo įstaigose apsistojo net 21,8 proc. mažiau svečių nei 2008-aisiais. Daugiausia užsieniečių pernai atvyko iš tų šalių, iš kurių dar galima pasiekti Lietuvą tiesiogiai – Lenkijos, Vokietijos, Rusijos, Latvijos, Baltarusijos, Estijos.

Tačiau net 40,6 proc., palyginti su užpernai, sumažėjo svečių iš Airijos, maždaug po trečdalį mažiau svečių atvyko iš Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Ukrainos. Pernai Lietuvą pamatyti panoro kiek daugiau nei užpernai graikų, čekų, rumunų, šveicarų.

Galime tik guostis, kad apgyvendinimo įstaigų svečių skaičius Europos Sąjungos (ES) šalyse 2009 metais smuko 5 proc. Labiausiai jis sumažėjo Latvijoje (23,3 proc.), o padidėjo Švedijoje (0,1 proc.).

Viešbučius perims bankai?

Lietuvoje daugiau nei penktadaliu smukęs svečių skaičius viešbučių ir svečių namų numerių užimtumą sumažino iki 34,3 proc. Kaip sako viešbučių savininkai, minimalus numerių užimtumas, kad būtų galima išlikti, yra 30 proc. Bent taip jie sakydavo iki Seimo naktinės mokesčių reformos ir įvairių išteklių brangimo.

„Lietuvos viešbučiai dėl pakeltų pridėtinės vertės, nekilnojamojo turto mokesčių negali konkuruoti net su artimiausiomis kaimyninėmis šalimis, Europoje nebegali pasiūlyti nieko geresnio už kitus, – aiškino Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė. – Sunkmečiu verslininkai kainų didinti negali, mokesčius moka daug didesnius, yra privesti atleisti darbuotojus. Rezultatas – bankai turės perimti ne vieną viešbutį, nes verslininkai nebeįstengia dengti nuostolių iš savo kišenės arba naujų skolų.“

Vis dar „kalbasi“

Tuo, kad situacija tik blogėja, nenori tikėti Valstybinio turizmo departamento atstovė žiniasklaidai Vilma Ališauskaitė. „Rodikliai gerėja, ir prognozuojame, jog 2010-aisiais šalies pajamos iš atvykstamojo turizmo paaugs 2 proc., palyginti su praėjusiais metais. Be to, 2009-aisiais pailgėjo vidutinė Lietuvoje besilankančių turistų viešnagės trukmė, išaugo atvykstančių kruiziniais laivais skaičius“,  − aiškino pašnekovė.

Pasak jos, Turizmo departamentas turi išsikėlęs rinkodaros tikslų ir numatęs jiems pasiekti reikalingas priemones. „Nuolat kalbamės su verslininkais, nes esame suinteresuoti, kad plėtojantiesiems turizmo verslą sektųsi. Verslininkai reiškia savo nuomonę, o mes negalime į ją neatsižvelgti, nes tik turėdamas konkurencingus produktus verslas gali augti“, − tikino V. Ališauskaitė.

„Kaimyninės šalys – Latvija, Estija – metė didelius pinigus ir ėmėsi ryžtingų rinkodaros, turistų pritraukimo veiksmų. Taip, mes kalbamės, bet tik tiek. Mums piešia gražias prognozes, o įrankių, kaip jas įgyvendinti, nėra“, − į tai atsakė LVRA vadovė E. Šiškauskienė.

TIK FAKTAI

Pernai Lietuvos apgyvendinimo įstaigose svečių iš ES šalių apsistojo 20,2 proc., iš ne ES šalių – 9,7 proc., o Lietuvos gyventojų – 26,3 proc. mažiau.

2009 metais viešbučių ir svečių namų numerių užimtumas, palyginti su 2008 metais, sumažėjo 10,6 procentinio punkto ir sudarė 34,3 proc.

2009 metais Vilniaus viešbučių ir svečių namų numerių užimtumas sudarė 44 procentus (2008 metais – 54,5 proc.).

Lietuvos viešbučių numerių užimtumas procentais 1998−2009 metais:

Statistikos departamento duom., Balsas.lt lentelė

Balsas.lt

2010.03.01

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s