Prokuratūra stabdo neskaidrius „City Service“ sandorius

„Rubicon group” valdomos bendrovės „City Service” sandoriai atsidūrė ir teismų, ir vertybinių popierių rinką prižiūrinčių institucijų akiratyje.

Komisiją galima ignoruoti?

Pastatų priežiūros įmonių grupė „City Service” 2007 metų balandį laimėjo Vilniaus savivaldybei priklausiusios namų administravimo bendrovės „Lazdynų būstas” privatizavimo aukcioną, už 100 proc. akcijų pasiūliusi 7,5 mln. litų.

Tačiau Savivaldybės tarybos Privatizavimo komisija balsavo už tai, kad privatizavimo procesas būtų nutrauktas. Komisijos pirmininkas Arūnas Štaras atsisakė pasirašyti sutartį, įžvelgęs galimą viešojo intereso pažeidimą. 2007 metų gruodį „City Service” kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą ir prašė pripažinti komisijos sprendimą negaliojančiu.

A. Štarui atsisakius pasirašyti sutartį, sandorį 2008 metų rugsėjį užbaigė tuometis Vilniaus meras Juozas Imbrasas. A. Štaras kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir prašė „apginti viešąjį interesą bei padėti sugrąžinti savivaldybei iš jos nusavintą keliolikos milijonų litų vertės turtą”.

J. Imbrasas gynėsi, kad sprendimą privatizuoti „Lazdynų būstą” priėmė ankstesnės kadencijos Taryba, vadovaujama Artūro Zuoko, o J. Imbraso tik užbaigė procedūrą.

2008 metų vasarį A. Štaras pasitraukė iš Vilniaus savivaldybės Privatizavimo komisijos pirmininko pareigų, negalėdamas taikstytis su sprendimų ignoravimu.

2008 metų vasario 15 dieną Vilniaus apygardos teismas patvirtino savivaldybės ir „City Service” taikos sutartį. 2008-ųjų kovą bendrovė „Lazdynų būstas” galutinai prijungta prie „CityService”.

Prokuroras rankų nenuleido

Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas užginčijo Vilniaus apygardos teismo sprendimą, gavęs informaciją apie taikos sutartį iš Specialiųjų tyrimų tarnybos. Lietuvos apeliacinis teismas 2009 metų vasario 19 dieną bylą vėl perdavė nagrinėti Vilniaus apygardos teismui. Pastarasis 2009-ųjų spalio 6-ąją nutarė sprendimo dėl taikos sutarties nekeisti.

2010 metų sausio 7 dieną, prokuratūrai vėl kreipusis į Apeliacinį teismą, šis patvirtino prašymą bylą nagrinėti iš naujo. Apeliacinis teismas panaikino žemesnės instancijos teismų sprendimus, palaiminusius taikos sutartį. Byla pirmosios instancijos teisme bus nagrinėjama iš naujo. Prokuratūros tvirtinimu, taikos sutarties sąlygos pažeidė viešąjį interesą.

Tirs ir kitą abejotiną sandorį

Neskaidrumu pakvipo ir kitas, 55 mln. litų vertės, „City Service” sandoris. Bendrovė iš ją kontroliuojančiojo akcininko „Rubicon group” nupirko šiukšlių išvežimo įmonę „Ecoservice”.

Investuotojų asociacijos teigimu, šis sandoris nėra patrauklus smulkiesiems akcininkams, nes „Ecoservice” perkama santykinai brangiai.

Įtarimų asociacijai kelia tai, kad, neoficialiais duomenimis, „Ecoservice” buvo parduodama nuo 2008 metų pavasario, o pardavimo patarėju buvo pasamdytas „Swedbank”, kuris dabar organizuoja ir naujos „City Service” akcijų emisijos platinimą. Taip pat asociacija sieks aiškumo, ar „City Service” bent domėjosi, kokia kaina parduodamos kitos šiukšlių išvežimo įmonės Lietuvoje. Pagal Investuotojų asociacijos turimus duomenis, 2007 metais „Ecoservice” veiklos nuostoliai siekė 5 mln. litų, 2008-ųjų veiklos pelnas buvo tik 242 tūkst. litų, o 2009 metų prognozė – jau beveik 5 mln. litų pelno.

Vertybinių popierių komisijos prašoma ištirti, ar „City Service” nemanipuliavo rinka neatskleisdama informacijos apie planuojamą sandorį ir ar tinkamai atskleidė informaciją apie esminius įvykius.

TIK FAKTAI

Generalinio prokuroro teigimu, sandorį dėl pardavimo tvirtinęs teismas privalėjo atsižvelgti į tai, kad nebuvo suteiktas Privatizavimo komisijos privatizavimo sandorio leidimas. Be jo sutarties tarp „City Servise” ir Vilniaus savivaldybės sudarymas esą yra neteisėtas.

Taip pat, generalinio prokuroro teigimu, turėjo būti įvertinta 2 ha žemės sklypo, esančio sostinės Parodų g., ar jo dalies vertė. Tai nebuvo padaryta, o šio nekilnojamojo turto vertė yra gerokai didesnė nei suma, gauta už parduotas „Lazdynų būsto” akcijas.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija 2008 metų liepą paskelbė, kad advokatas Jovitas Elzbergas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 20 straipsnio nuostatas, draudžiančias vienus metus atstovauti fiziniams ir juridiniams asmenims toje įstaigoje, kurioje jis pastaruosius metus dirbo. Pasak Komisijos pranešimo, nustojęs eiti pareigas Vilniaus miesto savivaldybėje, advokatas J. Elzbergas atstovavo bendrovės „City Service” interesams savivaldybėje, t. y. dalyvavo Privatizavimo komisijos posėdyje, inicijavo susitikimus su savivaldybės politikais ir tarnautojais, sprendžiant klausimus dėl bendrovės „Lazdynų būstas” privatizavimo sutarties pasirašymo aplinkybių.

Atsistatydinus A. Štarui, Privatizavimo komisijos pirmininku tapo politinės organizacijos Lietuvos rusų sąjunga steigėjas, Rusijos tėvynainių užsienyje gynimo centro „Maskva-Rossijane” Koordinacinės tarybos narys Sergejus Dmitrijevas.

Vertybinių popierių komisija pradėjo tyrimą dėl „Ecoservice” įsigijimo sandorio ir paprašė „City Service” pateikti papildomos informacijos. Tyrimą planuojama baigti per 1-2 mėnesius.

Balsas.lt

2010.01.18

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s