Atlyginimus augina darbuotojų trūkumas

Per metus – antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2014-ųjų ketvirčiu – vidutinis mėnesinis bruto ir neto darbo užmokestis išaugo visose Lietuvos apskrityse, labiausiai – Kauno (atitinkamai 6,5 ir 6 proc.), Utenos (6 ir 5,6 proc.) ir Tauragės apskrityse ( 5,7 ir 5,2 proc.), paskelbė Lietuvos statistikos departamentas.

Darbdaviai priversti derėtis

Darbo užmokesčio augimas antrąjį šių metų ketvirtį paspartėjo taip, kaip ir tikėtasi, naujausią statistiką komentavo banko “Swedbank” vyresnioji ekonomistė Vaiva Šečkutė. Ekonomistės teigimu, minimalaus atlyginimo augimas bent jau pirmąjį šių metų pusmetį turėjo tik nedidelę teigiamą įtaką atlyginimų augimui.

“Viena pagrindinių spartėjančio atlyginimų augimo priežasčių yra didelis struktūrinis nedarbas. Lietuvoje vis dar yra nemažas – 9,4 proc. siekiantis nedarbo lygis, bet jaučiamas ir vis didesnis tinkamos kvalifikacijos darbuotojų stygius. Tai didina tokių darbuotojų derybines galias ir verčia darbdavius, kurie nori pritraukti ar išlaikyti esamus darbuotojus, didinti darbo užmokestį”, – sakė V.Šečkutė.

Anot specialistės, vienas sparčiausių atlyginimų augimų pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, siekęs net 9,6 proc., buvo fiksuotas informacijos ir ryšių sektoriuje, kur ypač juntamas kvalifikuotų darbuotojų trūkumas.

Atlyginimų augimą iš dalies skatina ir tai, jog kol kas NVS eksporto rinkų praradimai ir laikinas ekonomikos augimo sulėtėjimas neturėjo įtakos naujų darbo vietų kūrimui, teigė V.Šečkutė.

Numatomas tolesnis augimas

Užimtumo augimas, V.Šečkutės teigimu, šių metų pirmąjį pusmetį išliko stebinamai spartus – per pusmetį naujų darbo vietų buvo sukurta beveik 25 tūkst. daugiau nei prieš metus. Darbo biržoje registruotų laisvų darbo vietų skaičius taip pat siekia 2008 m. pradžios aukštumas.

“Ateityje kvalifikuotų darbuotojų trūkumas tik ryškės, taigi ir spaudimas dėl atlyginimų kėlimo didės. Be to, kitąmet prie atlyginimų augimo gali prisidėti ir artėjantys Seimo rinkimai, dėl kurių gali kilti kai kurių viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai. Mes prognozuojame, kad atlyginimų augimas paspartės nuo 5 proc. šiemet iki 6,5 proc kitąmet. Augimas turėtų beveik nesulėtėti ir 2017-aisiais, kai jis sieks 6 proc.”, – prognozuoja ekonomistė.

Rizikos vis dėlto yra

Jei kalbėtume apie tai, kokios naudos bendrai ekonomikai duoda atlyginimų augimas, tai reikia pabrėžti, kad spartėjantis atlyginimų augimas kartu su užimtumo augimu ir mažėjančiomis kainomis skatina namų ūkių vartojimo augimą, pažymėjo V.Šečkutė. Be to, atlyginimų ir užimtumo augimas prisideda prie geresnio, nei tikėtasi, gyventojų pajamų mokesčio surinkimo į nacionalinį biudžetą.

“Gyventojų pajamų mokesčio įplaukos į valstybės ir savivaldybių biudžetus sausį-liepą buvo 3,1 proc. didesnės nei prognozavo Finansų ministerija ir 8,2 proc. didesnės nei pernai tuo pačiu metu”, – turimais duomenimis dalijosi ekonomistė.

Vis dėlto specialistė pabrėžė, jog didėjantys atlyginimai per ilgą laikotarpį gali turėti ir neigiamos įtakos ekonomikai: atlyginimų augimas jau kelerius metus lenkia produktyvumo augimą, tokia pati tendencija turėtų išsilaikyti ir ateinančiais metais.

“Tai mažina Lietuvos konkurencingumą ir riboja eksporto augimo potencialą, kadangi eksportuojamos prekės ir paslaugos brangsta. Taigi šiuo metu ypač svarbu užtikrinti pakankamą investicijų į efektyvumą didėjimą. Nors pirmojo šių metų pusmečio investicijų tendencijos džiugina, tikėtina, jog antrąjį šių metų pusmetį jos bus kuklesnės. Lietuva investicijų apimtimis atsilieka ne tik nuo Latvijos ar Estijos, bet ir daugelio kitų ES valstybių”, – pastebėjo V.Šečkutė.

Išaugo visose apskrityse

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis 2015 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2015 m. pirmuoju ketvirčiu, padidėjo visų apskričių įmonėse, įstaigose ir organizacijose, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Daugiausia vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis išaugo Tauragės (3,2 proc.), Kauno ir Klaipėdos (po 2,7 proc.), Telšių (2,4 proc.) apskrityse, kitose padidėjo nuo 0,6 iki 2 proc. Darbo užmokesčio padidėjimą 2015 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2015 m. pirmuoju ketvirčiu, lėmė didesnis darbo valandų skaičius, sezoniškumas ir kitos priežastys.

2015 m. antrąjį ketvirtį didžiausią bruto darbo užmokestį gavo Vilniaus (788,3 euro), Klaipėdos (706,4 euro) ir Kauno (698,9 euro) apskričių įmonėse, įstaigose ir organizacijose dirbantys darbuotojai. Tauragės apskrityje darbuotojų vidutinis bruto darbo užmokestis buvo mažiausias – 585,5 euro (202,8 euro mažesnis nei Vilniaus apskrityje).

Vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis apskrityse 2015 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2015 m. pirmuoju ketvirčiu, kito panašiai kaip ir bruto – padidėjo visose apskrityse, labiausiai – Tauragės (2,9 proc.), Kauno ir Klaipėdos (po 2,5 proc.), Telšių (2,2 proc.). Kitose apskrityse ūgtelėjo nuo 0,6 iki 1,8 proc.

Per metus (2015 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2014 m. antruoju ketvirčiu) vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis padidėjo visose apskrityse, iš jų labiausiai Kauno (6,5 proc.), Utenos (6 proc.) ir Tauragės (5,7 proc.). Vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis per metus sparčiausiai augo tose pačiose apskrityse: Kauno (6 proc.), Utenos (5,6 proc.) ir Tauragės (5,2 proc.).

Vidutinis darbuotojų skaičius šalies ūkyje 2015 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2015 m. pirmuoju ketvirčiu, padidėjo 9,9 tūkst. (0,8 proc.) Labiausiai darbuotojų skaičius išaugo Alytaus (1,8 proc.), Tauragės ir Utenos (po 1,5 proc.) apskrityse. Kitose apskrityse vidutinis darbuotojų skaičius padidėjo nuo 0,4 iki 1,3 proc.

“Kauno diena”

2015.09.07

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s